U zbirci „
Sto za dvoje“ američki pisac
Ejmor Touls (1964) uvezuje šest pripovedaka i jednu dužu novelu (koja zaprema gotovo polovinu knjige) u književno putovanje između Njujorka i Los Anđelesa – dveju kulturnih prestonica Sjedinjenih Država, koje se ogledaju jedna u drugoj trgujući snovima, moći, obmanama i identitetima.
Prva polovina štiva vodi nas kroz priče smeštene u Njujork, sa vremenskim opsegom koji pokriva gotovo čitav dvadeseti vek. Otvara se pričom o Puškinu iz sovjetske Rusije (jasna aluzija na Toulsov roman „
Džentlmen u Moskvi“) koji se, paradoksalno i na volšeban način, snalazi u sistemu koji je predodređen da uguši talenat poput njegovog, da bi se preselio u Njujork, čime „Velika jabuka“ postaje jedna od junakinja knjige.
Slede pripovesti smeštene u savremeniji Njujork, gde se autor bavi motivima obmane, neočekivanih posledica i moralne ambivalentnosti. U
Baladi o Timotiju Tušetu mladić s ambicijom da bude pisac lako odustaje od svoje izvorne namere kako bi je preusmerio u unosnu, ali neetičku praksu falsifikovanja autograma poznatih pisaca.
Hasta luego je priča pak o testu braka i lojalnosti. U sličnom tematskom okviru kreće se i pripovest
I Will Survive.
Di Domenikov isečak pak otkriva Toulsovu fascinaciju umetnošću, autentičnošću i značenjem vlasništva.
Zbirku zaokružuje „losanđeleška“ novela
Iv u Holivudu, vremenski locirana u razdoblje snimanja filma „
Prohujalo sa vihorom“. Novela jeste omaž zlatnom dobu filmske industrije i noar literaturi. Ivina priča, ispripovedana kroz više perspektiva, uključuje holivudske legende, pale zvezde, glumce sa propalim karijerama, korumpirane policajce i klubove u kojima se pije tekila i „život miriše na nevolju“. Atmosfera je kao iz noar filma, gde glavna junakinja, kao svojevrsna fatalna žena „okrenuta naglavačke“, uspeva da razreši skandal s izvesnim nestalim golišavim fotografijama i osvetli pravu prirodu moći u Holivudu. Novela
Iv u Holivudu se može čitati i kao roman – ne samo po obimu nego i zato što ispunjava sva pravila žanra – a posebno stoga što je više nego stilski i atmosferski dovoljno za to jaka.
Prividno blago elegantna, knjiga „Sto za dvoje“ nosi skrivene slojeve koji odjekuju dugo nakon poslednje rečenice. Touls istražuje kako kapital utiče na umetnost, kako moć korumpira, ali i kako obični ljudi iznalaze puteve snalaženja – često na ivici etike. Jedna od najsnažnijih poruka zbirke jeste da novac, kao i vetar, dolazi niotkuda, pokreće mehanizam, pa nestaje bez traga. Ali dok traje, oblikuje živote, pravila i izbore. Toulsovi junaci – bili idealisti, prevaranti, nostalgičari ili oportunisti – pristaju na takva pravila igre, a ishodi njihovih sudbina su različiti onoliko koliko je to njihova priroda.
„Sto za dvoje“ je veoma uravnotežena zbirka – da ne cepidlačimo žanrovski – pripovedaka koja objedinjuje eleganciju stila prepoznatljivu iz Toulsovih romana (na srpskom su dva objavljena u Laguni), dar za stvaranje likova i duboko promišljanje vremena, kulture i ljudskih slabosti. Ovi narativi potvrđuju da je Touls istinski majstor forme, sposoban da čitaocu više puta na malom prostoru prenese svetove ideja, emocija i visokih estetskih dometa.
Autor: Domagoj Petrović